Folytatjuk újabb mini-sorozatunkat, melyben arról írunk rövid összefoglalókat, hogy a hajós társadalomban milyen íratlan, ám mindenki által elfogadott etikai szabályokat érdemes követnünk. Az előző részben kezdtük el a kikötői illemtan fontosabb kérdéseit bemutatni, azzal kapcsolatban, hogy mit és hogyan tegyünk illendően, ha megérkeztünk a kikötőbe.
Lássuk most azt, hogy milyen szabályokat illik betartanunk, ha már lehorgonyoztunk hajónkkal:
Gondoljunk arra, hogy a víz remekül viszi a hangot – azaz ha bulit tervezünk a fedélzeten, vagy akár csak sokan vagyunk, lehetőség szerint távolabb és széliránnyal ellentétesen álljunk meg.
Soha ne tegyünk megjegyzést a hajóstársainkra, vagy hajójukra! Nagyon udvariatlan, és mint az előző pontban is említettük, a hang jól terjed a vízen…
Mindig tartsuk tisztán a hajónkat és rendben a környezetét! Tekerjük össze a köteleket, a közösen használt eszközöket tegyük vissza a helyére.
Figyeljünk kiemelten az elektromos vezetékekre: mindig a dokkon lévő áramforrásból húzzuk ki először a vezetéket. Ha nem így teszünk, még balesetet is okozhatunk, ha valaki megcsúszik egy áram alatt lévő kábelt fogva és a vízbe esik.
Győződjünk meg róla, hogy a hajónkon lekapcsoltunk minden világítást, rádiót, egyéb berendezést, hiszen kikötői szomszédjaink joggal dühöngenének, ha távollétünkben a hajónkról jövő fény vagy hang zavarná meg őket.
Hajóskapitányként, vagy vezetőként a mi felelősségünk, hogy legénységünk minden tagja betartsa a kikötő szabályzatát, erre is figyeljünk.
Ha valamilyen szerencsétlen baleset miatt esetleg kárt okoztunk, azonnal jelentsük a kikötőmesternek, és térítsük meg a kárt!
Tartsuk be a tűz-, és munkavédelmi szabályokat, és a környezetvédelemre is ügyeljünk!
Ismerjük meg az adott kikötő szabályzatát, és tartsuk be azt, illetve ellenőrizünk, hogy a hajós legénységünk minden tagja ennek megfelelően viselkedik-e.
Ha vendéget fogadunk hajónkon, aki nem jártas a vízi világban, magyarázzuk el neki az alapszabályokat, és figyeljünk fokozattan a biztonságára.
Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk egymásra, és a környezetünkre is. Azt, hogy a biztonságra vonatkozó szabályokat betartsuk, biztosan senkinek sem kell külön elmondanunk, természetes minden hajós számára. Lényeges azonban az is, hogy hogyan viselkedünk. Jó, ha megfogadjuk az illendőség írta szabályokat is, hiszen nemcsak hajóstársaink, hanem saját magunk kikapcsolódását is kellemesebbé tesszük, ha kölcsönösen tiszteletben tartjuk egymást.
Források:
http://www.vitorlazas.hu/vitorlas-illemtan_img-3.html
http://www.fertovp.hu/vizietikett.php