Hirdetés feladása

A balatonfüredi hajógyár története

Vitorlázás hajomania.hu 2015. december 20
A balatonfüredi hajógyár története - kép 1

Széchenyi Ödön vezetésével már az 1800-as évek végén több magyar arisztokrata tartott vitorláshajókat a Balatonon, a hajógyártás azonban Grossling angol fõkonzul nevéhez fûzõdik, aki igencsak megkedvelte a magyar tengert, ezért meghívta hazánkba Young Richardot, hogy létesítsen a közkedvelt nyaralóhelyen, Balatonfüreden egy hajógyárat.

1880-tól kezdve tehát megkezdõdött a kisebb vitorlások gyártása, ekkor került forgalomba a Senta nevû hajó is. Alig tíz éven belül már nagyobb testû hajók vízrebocsátására is alkalmas lett a partszakasz, így megépülhetett az elsõ gõzhajó is, a CAME COQ.

Young azonban személyes okokból hamarosan elhagyta az országot, így a füredi hajógyártás az általa létrehozott Stefánia Yacht Egyletkezébe került, amely emellett minden évben több regattát is szervezett a vízi sportok szerelmeseinek.

Szerencsére sok angol mesterember maradt hazánkban, akik megtanították a hajóépítésre hazai kollégáikat, ezzel megteremtve a magyarországi hajógyártás alapjait. A balatonfüredi gyárból egyébként angol mintára tengeri hajózásra alkalmas hajók kerültek ki, speciálisan a Balatonra szabott vízi jármûveket ekkor még nem is készítettek. Motor hajókat azonban annál inkább: A Földmûvelésügyi Minisztérium megrendelésére két Daimler motorral felszerelt csónak is kikerült az üzembõl.

A hatalmas hajók magas fenntartási költségeinek és az I. világháborúnak köszönhetõen azonban hanyatlani kezdett a vitorlázó élet a Balatonon. A Yacht Egylet hamarosan csõd közeli állapotba sodródott. A nehéz helyzetbõl az Angol-magyar Bank vezette ki az egyesületet, amely Balatoni Yachtépítõ Rt. névre keresztelte a szervezetet és részvények kibocsájtásával már finanszírozni bírta a hajópark fenntartási költségeit, valamint egy új klubházat is felépített.

Az új téglaépület alagsorában épültek a nagyobb testû hajók, míg az emeleten a kisebb uszonyos hajók, melyeket csigasorral eresztettek vízre. 1924-ben érkezett Balatonfüredre Adolf Harms berlini hajómérnök, aki elkészítette a tó legszebb és leggyorsabb hajóját, a Glóriát. Azonban még õ sem tudta kisegíteni a társaságot a válság okozta nehéz gazdasági helyzetbõl.

A Yachtépítõ Rt. és vele párhuzamosan a Balatontavi Gõzhajózási Rt. is nehéz helyzetbe került, így félõ volt, hogy megszûnik a menetrendszerinti hajózás a tavon. Azonban a MÁV és a Déli Vasúttársaság megvásárolta a részvények nagy részét és utóbbit Balatoni Hajózási Rt. néven szervezte újjá, míg elõbbi az IBUSZ Yachtépítõ Üzeme elnevezést kapta, melynek székhelye ugyan a fõvárosban volt, de telephelye megmaradt Balatonfüreden.

Az elsõdleges cél ekkor nem a nyereségesség volt, hanem a balatoni vitorlásélet fellendítése, melyhez minden évben jelentõs támogatást kapott a szervezet a MÁV-tól. A Balatoni Hajózási Rt. részére ekkor kezdõdtek meg az üzemben a speciálisan a magyar körülményekre szabott kis befogadóképességû és kis merülésû, mégis biztonságos személyhajók gyártása. A szoros együttmûködés hatására pedig hamarosan össze is olvadt a két szervezet, így a balatonfüredi hajógyár 1931-tõl a Balatoni Hajózási Rt. Hajóépítõ Üzemeként funkcionált.

Ebben az idõszakban készültek az olyan nagy hajók, mint a Szent István vagy a Szent Miklós, melyek az eddigi gyakorlattól eltérõen teljesen acélból lettek megalkotva. A II. világháború a cég profilját is teljesen átalakította, így megkezdõdött a rohamcsónakok és az aknarakó motorosok gyártása a telepen. A németek kivonulásukkor az egész tavi flottát felrobbantották, mely alól egyedül a Tünde menekült meg, azonban az is önsüllyesztést hajtott végre.

1946-ra teremtõdtek meg újra azok az ideális körülmények, melyek hatására elkezdõdhetett a hajók helyreállítása. Egy évvel késõbb a Sió-csatorna megnyitása révén már nagyobb hajók és uszályok vízrebocsátása is szóba kerülhetett, így készítették el a Badacsony vontatóhajót és több 250 tonnás uszályt és 300 tonnás kavics dereglyét.

Ezután államosították a gyárat és 1950-ben Balatonfüredi Hajógyár néven újraszervezték. Ebben az idõszakban hatalmas vontatóhajók és fõként jégtörõ hajók kerültek ki a gyárból, majd késõbb a Magyar Hajó- és Darugyár keretein belül mûködhetett tovább. A szocializmus fénykorában hatalmas külföldi felkéréseket teljesítettek Balatonfüreden.

A ’80-as években azonban az alapanyagok beszerzési nehézségeinek következtében egyre kevesebbet sikerült ezek közül vállalni. Ekkor már mindent gyártottak, amire kereslet mutatkozott: markolókat, bányatámaszokat és szállodai bútorokat is. A helyzetet jól jellemzi, hogy egy Norvég megrendelést is veszteségesen tudott már teljesíteni a vállalat. Egyszerûen megszûnt a kereslet a hajók iránt.

A helyzet katasztrofális volt. A mélypontról a társaságot a több lábon megállás segítette ki. megkezdték vitorláshelyeik bérbeadását és a hajók javítását. 1996-ban a Termelés Logistic Centrum vásárolta fel az addigi vállalat szinte minden eszközét, így azóta õ tartja életben a balatonfüredi hajógyártás emlékeit.

Balaton
Európa legrégebbi és leghosszabb (160 km) tókerülő versenye július 10-én 9 órakor rajtol Balatonfüredről. Innen Balatonkenese a cél, majd Siófok érintésével irány Keszthely onnan pedig vissza Balatonfüredre.   A Magyar Vitorlás Szövetség vezetői remélik , hogy az 56. Kékszalag Raiffeisen Nagydíjon idén is 500-600 hajó vesz majd részt. A táv légvonalban mérve 155 km. A szabályok szerint 48 óra alatt kell a vitorlázóknak teljesíteni a távot. A verseny célja a sport mellett, a balatoni vendéglátás és a vitorlás turizmus további fejlesztése és népszerűsítése. Egy kis töri. Az első Kékszalagot 1934-ben rendezték. Nevét a leggyorsabb tengeri vitorlás árbócán viselt kék szalagról kapta, mely hagyományt később átvették a gőzösök is. Ezután az európai nagy tavi versenyek győztese is árbóc csúcsára köthette a leggyorsabbnak járó elismerést jelképező szalagot. Az utóbbi években már több mint 500 vitorlás indult el a versenyen. A rendezők örömmel várják az érdeklődőket a füredi rajthoz, ahol szemet gyönyörködtető látvány fogadja őket reggel 9 órától. Felejthetetlen élmény nyújt ugyanis, amikor várhatóan mintegy 5-600 hajó vág neki a távnak.
Vitorlázás
A TKSTAR gyártmányú TK905 GPS nyomkövető eszköz amellett, hogy igen kedvező áron szerezhető be, számos olyan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, ami miatt érdemes megvizsgálni a vízi jármű-tulajdonosok szemszögéből is e kicsiny eszközben rejlő nagy lehetőségeket. Tenyérben elfér, könnyen elhelyezhető a vízi járműben, beszerelést egyáltalán nem igényel. Strapabíró, porálló, ezért beltéri és kültéri elhelyezésre egyaránt alkalmas, fémrészhez akár saját mágnesével is rögzíthető. A nyomkövetés adta előnyök kihasználására is számos lehetőség kínálkozik a hajózás terén. A TKSTAR TK905 beépített GPS-vevője 5 méteres pontossággal képes meghatározni a hordozó jármű aktuális helyzetét, amelyről akár 10 másodperces időközönként adatot tud küldeni a felhasználónak, legyen szó akár egy vitorlás verseny hajóinak a valós idejű helyzet-meghatározásáról, szabadidős hajózás útvonalrögzítéséről, vagy akár vízi szállítás nyomonkövetéséről. A nyomkövetőhöz egy magyar nyelvű szoftverlicenc is megrendelhető, mely biztosítja a készülék asztali számítógéppel vagy androidos mobileszközzel történő vezérlését és további hasznos funkciókat is. Pl. a nyomkövetővel ellátott hajó(k) aktuális helyzetét az okostelefonunkon megjelenő térképen kísérhetjük figyelemmel. A licenc nem keletkeztet hűségidőt, a felhasználó szabadon lemondhatja vagy szüneteltetheti , pl. ha csak a hajózási főszezonban szeretné használni a plusz funkciókat. Üzemidő tekintetében is élen jár a TKSTAR TK905, ugyanis 5000 mAh (3,7 V) kapacitású Li-ion akkuja akár 90 napig is képes újratöltés nélkül készenlétben tartani a kicsiny készüléket. Aki a magyar forgalmazótól rendeli meg és hozzá SIM kártyát is kér, beüzemelve és használatra készen kaphatja kézhez a nyomkövetőt, akár már másnap – ezáltal ajándéknak is ideális választás lehet.
Balaton
Április elejétől újra indul a viharjelzés tavainkon, és egészen október végéig tart. A jelzéseket az Országos Meteorológiai Szolgálat adja ki. Viharjelző berendezések működnek a Balaton mellett Velencei, a Tisza, valamint a Fertő-tónál . A Balatont a viharjelzések szempontjából három medencére osztjuk: • a Tihanyi-félszigettől keletre lévő keleti medencére. • a Fonyód és Tihany közötti középső medencére és • a Keszthelytől a Badacsony-Fonyód szorosig tartó nyugati medencére, A viharjelzés fokozatai medencénként eltérő is lehet a Balatonon. A többi tó esetében csak egy vihar jelzés lehet érvényben. • I. fokú viharjelzés – percenként 45 fényfelvillanás, a várható maximális széllökések sebesség eléri 40-60 kilométer/óra sebességet . A parttól 500 méternél távolabb úszni, csónakkal, mási vizi eszközzel nem szabad menni. • II. fokú viharjelzés – percenként 90 fényfelvillanás, széllökések sebessége meghaladhatja a 60 kilométer/órát. Vízben tartózkodni tilos. A jelzéseket a várható szélerősödés előtt másfél órával adják ki. Újdonság ebben az évben: fényjelző berendezések a tó közepén A Balaton körül negyvenhat „fix” viharjelző működik, a Tisza tavon öt, a Fertő tavon egy, a Velencei-tavon három viharjelző mellett újdonságként egy mobil lámpaegység üzemel. A nagyobb biztonság érdekében a már üzemelő jelző berendezések mellett ebben az évben néhány új viharjelző került telepítésre: Balatonszepezden, Balatonedericsen, Keszthely-Fenékpusztán, Balatonszárszón és Tihanyban. A Balatonon napelemekkel működő mobil jeladók üzemelnek. Mindhárom medencében a víz közepén Siófok, Szigliget és Keszthely térségében lettek elhelyezve, jól láthatóan a vízből kiemelkedve. Ajánlatos, mindenkinek a saját érdekében figyelni a viharjelzéseket, és betartani a szabályokat
Aloha
2.900.000 Ft
+36705219212
A kabinos hajó ideális lehet azok számára, akik túrázni, horgászni szeretnének, vagy akár lakóhajóként is használnák. Néhány fontos részlet: Aloa Kabinos Hajó • Hossz: 7 m • Szélesség: 2,45 m • Merülés: 30-40 cm • Motor: 6 LE Yamaha (3 éves) • Felszereltség: ◦ 3 részes beltér (konyha, szalon, tároló) ◦ LED világítás fényerő szabályzóval és távirányítóval ◦ 1000 W 220V inverter (tiszta színuszos) ◦ 2 db motortartó (fix és liftes) ◦ Bimini tető ◦ Wifi, kamera ◦ 2 db 12 V 110 A munka akkumulátor (3 éves) ◦ Horgony, kompresszoros hűtőszekrény, mosogató ◦ Inox munkafelületek a konyhában ◦ Vizsgáztatható utánfutó (1100 kg terhelhetőség) A hajó 3 éve teljes felújításon esett át, és azonnal átvehető. Ha valaki egy jól felszerelt és kényelmes hajót keres túrázáshoz vagy horgászathoz, akkor itt a lehtőség. Érdeklődni a 0670-521-9212 telefonszámon lehet.
Jeanneau Sun Way 28
10.999.999 Ft
+36707089370
Eladó a fenti hajó a következő paraméterekkel. Vitorlák, kiegészítők: 1. Génua - 5 éves. 2. Grósz - 5 éves. 3. Spinakker - 3 éves. 4. Code Zero - 2025, TELJESEN ÚJ (soha nem használt), garanciális. 5. Kitolható orr-baum - 2025 (teljesen új, egyedi gyártású). 6. Új Sprayhood - 2024 7. Új Lazy Jack - 2024 8. Új cocpit ponyva. 100%-os fedettség, lásd fénykép - 2025. 9. Új téli ponyva - 2024 Hajó alja: 1. Hajó aljának visszacsiszolása gélig - 2024 (ősszel készült) 2. Új alapozó és algagátló - 2025 (tavasszal) 3. Hajó teljes felpolírozása oldalt és annak újra vakszolása - 2025. 4. Hajó deck felpolírozása - 2025 Cocpit: Teakfa felcsiszolása és újra olajozása - 2025. Motor: Olaj- és összes szűrők cseréje - 2024. Új beszerzés vagy lecserélt eszközök: 1. Új WindWiser műszercsoport (szél, sebesség) - 2024 (garanciális) 2. Új Windex - 2024 3. Új hajókormány kar - 2025 (garanciális) 4. Új (navigációs asztal feletti) kezelőpanel - 2024 (garanciális) 5. Új fenékvíz szivattyú - 2024 (garanciális) 6. Új munkaakkumulátor - 2024 (garanciális) 7. Új teljes belső hajókárpitozás az összes helységben - 2024 8. Újra lakozása a faelemeknek (60%-ban) 9. Új beépített compass - 2025 (garanciális) 10. Új hajóhoz készített sólyakocsi - 2024 (ősz, garanciális) 11. Új szivacsalátétek és padló szőnyeg - 2024 12. Új sötétítő függönyök - 2025 13. Propeller csere - 2025 (használt, összecsukódó) Egyéb: Új lámpatestek (részben), új csaptelep WC-ben, pumpás WC, hajó merülése: 0,9 m, azaz tavi kiel-es verzió, Raymarine ST 2000 autopilot kormány is van a hajóhoz. HSz szerinti összes tartozék van. Az eladási árban a jelenlegi kikötői díj ára benne van, rendezve 2026 márciusig. Nagyobb hajóra való csere (akár ráfizetéssel is), érdekel! A feltüntetett ár alkuképes! Film a hajóról: https://www.youtube.com/watch?v=uUQTORa0UyU
BAVARIA 42 VISION - Tavi kiel - Új code zero
76.000.000 Ft
+36204153398
BAVARIA 42 VISION ELADÓ! Tulajdonosi változat, - 2 nagy méretű, kényelmes duplakabin + tágas, luxus felszereltségű szalon + kényelmes vizesblokk + tároló található a hajóbelsőben. 2. tulajdonostól, kizárólag balatoni használat, tavi kiel, új code zero ! A hajó kitűnő állapotban van, - kétkormányos kivitel, – igazi Bruce Farr remekmű! A típus számos nemzetközi díjat nyert, a hajógyár egyik legsikeresebb, prémium kategóriás modellje. Méretek. 12.80m x 4.05m, max. merülés 1.69m. Tulajdonosi változat, - 2 nagy méretű, kényelmes duplakabin + tágas, luxus felszereltségű szalon + kényelmes vizesblokk + tároló található a hajóbelsőben. Gondosan szervizelt Volvo Penta D2-40 belmotor (40LE, 240 üzemóra), prémium kategóriás GARMIN navigációs rendszer, teljes GARMIN műszerezettség autopilottal és VHF rádióval. Hűtő-fűtő klíma, orrsugár kormány, bimini és sprayhood, elektromos horgonycsörlő, kompozit kormánykerekek, és még sok extra teszi élvezetesé a hajón töltött időt! Kimondottan jó állapotban lévő Elvström rollgrósz és rollgénua, új Code zero. 12 főre vizsgáztatva, érvényes magyar okmányokkal. Könnyű kezelhetőség, kimagasló vitorlázó tulajdonságok, igazi elagancia és luxus! A hajó irányára: nettó 76 M Ft. Igény esetén színvonalas Északi-parti kikötőhely és finanszírozás tekintetében segíteni tudunk, 30%-os önrésztől megvásárolható a hajó! Telefon: (20) 415 33 98
Kereskedő
Bavaria Hungary
info@bavaria.hu
Kereskedő
D
+3636G info@joszelet.com
Bérlés
Balázs József
+36706009045 info@sailingbalatonfuzfo.hu