Hajónk téliesítése - az állagmegóvás érdekében.
Azt nyilván már minden hajótulajdonos jól tudja, hogy a téli szezon beállta elõtt nagyon fontos hajós jármûveink állapotmegõrzését, és konzerválását szakszerû módon elõkészíteni vagyis téliesíteni hajónkat, csónakunkat, ladikunkat. Ez fontos egyrészt az olajfilm kialakulás megelõzése miatt, másrészt pedig azért, hogy megelõzzük a szerkezeti részek korrózióját és oxidálódását. Ehhez érdemes a hengerekbe kb fél 1 deci olajat betölteni a gyertyanyílásokon keresztül, majd a gyertyák becsavarását követõen pedig megforgatni a tengelyt. Ha hajónk benzinmotoros, akkor járassuk elõbb ki az üzemanyagot a karburátorból ehhez az üzemanyagcsövet levéve, leállásig érdemes járatni a motort.) Ha nagyobb hajómotorunk van ezt érdemes a motorcsónakkal együtt fedett helyen tárolni. Ha ez otthonunkban nem megoldott, akkor érdemes a nagyobb hajószervizekhez fordulni, õk vállalnak szakszerû tárolást. Ha vitorlás hajónkat szeretnénk téliesíteni, amely beépített motorral van ellátva - akkor érdemes a motorba fagyálló betöltésével a motort konzerválni, cserélni az olajat, tisztítani az olajszûrõt, majd az egész gépet állványra tenni, és zsákkal vagy fóliával (melybe elõbb nedvszívó szilikagélt helyeztünk) letakarva védeni. Érdemes még a vízpumpa kerekét is leszerelni a télire, hogy elkerüljük a gumiból készült lapátkerekek összeszáradását.
A téliesített hajómotort hogyan készítsük elõ a tavaszi idényre?
A hajómotorunk tavaszi karbantartásához szintén érdemes egy teljes olajcserét végrehajtani a hajtómûveken, ezt általában 50 üzemórát követõen, vagy pedig egy teljes hajózási szezont követõen szükséges elvégeznünk. A gyújtógyertyákat is cserélni kell majd a zsírzási pontokon, a szivattyús olajozású motorok esetében pedig az olajszûrõt és a motorolajat javasolt kicserélni úgyszintén.
Érdemes átvizsgáltatnunk a hajócsavart: nem keletkezett-e rajta csorbulás, repedés, vagy kavitációs kopás. Ugyanis súlyos hajtómûvi károkat okozhat a kiegyensúlyozatlan hajócsavar. Ugyanígy ellenõrizzünk le minden elektromos berendezést, és ha szükségessé vált, akkor az észlelt meghibásodásokat javíttassuk ki!
Így most már nyugodt lelkiismerettel várhatjuk a vízre szállást az új szezon tavaszán!